فعالیت NGO بین‌المللی مجازی توسط جوانان جهرمی/ بازدید 80 کشور جهان

فعالیت NGO بین‌المللی مجازی توسط جوانان جهرمی/ بازدید 80 کشور جهان

به گزارش مدرن فا به نقل از پسین جهرم، در یک اقدام جالب و ستودنی که مانند بسیاری از فعالیت های مبتکرانه و کم نظیر جهرمی ها گمنام مانده است به فعالیت یک تیم مجازی دانشجویی برخوردیم که در قالب یک سازمان مردم نهاد (ان جی اُ) به فعالیت بشردوستانه در فضای مجازی پرداخته است. این تیم علمی پژوهشی در تازه ترین فعالیت خود، موفق به پذیرش و چاپ مقاله تحت عنوان “ارتباط شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد مقاومتی و فقر زدایی” در دومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم  شده و اعضای تحت همین عنوان به زبان انگلیسی در تاریخ 31 ام شهریور در این کنفراس به صورت مجازی به سخنرانی پرداختند. از این رو وظیفه خودمان دانستیم مصاحبه ای با مدیر جوان این تیم، مهندس علی مصلی نژاد داشته باشیم و با فعالیت های آنها بیشتر آشنا شویم.

خودتان را به صورت کامل معرفی کنید؟

من علی مصلی نژاد  متولد  شهر تهران و کارشناس فناوری اطلاعات از دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم هستم.

یک تعریف کامل و جامع از مدرن فا و اهداف آن انجام دهید ؟

مدرن فا یا فارسی زبانان مدرن تیمی از افراد زبده و حرفه ای است که دامنه وسیعی از تخصص ها از نقاط مختلف دنیا را گرد هم آورده بطوری که این گروه قادر است به ارائه بالاترین استاندارد های خدماتی برای پاسخ گویی به تمام نیازهای موجود بپردازد. گروه بین المللی مدرن فا با فداکاری و تعهد و مسئولیت پذیری رویکردی حرفه ای ایجاد کرده که تحسین مشتریان محلی، منطقه ای و بین المللی از جمله دولتها و بخش های دولتی را برانگیخته است. مدرن فا در طراحی پروژه ها با مد نظر گرفتن تمامی اقشار مختلف(حتی معلولین) با افکار و سلیقه های مختلف سعی می کند پروژه ها را با بالا ترین سطح رضایت و کیفیت طراحی کند. از جمله فعالیت های مدرن فا حل مشکلات و معضلات اجتماعی و  مشکلات حقوق بشر از طریق فعالیت های مبتنی بر فناوری اطلاعات می باشد که کمپین فارسی لایوفید (برنامه جهانی غذا) و کمپین جهانی یک ماه برای فلسطین نمونه ای از این فعالیت ها است. مدرن فا در بخش هنری با حمایت از گروه موسیقی دکتر سامی یوسف تلاش می کند اندیشه و ایده های روح بخش بشری را در نهایت هنر فرا ملی، که از موسیقی به عنوان تسهیل کننده و بازشناخت معنویت، با وجود نژاد یا دین با دیدگاهی عمیق تری به توانایی های فناوری اطلاعات می نگرد و هدف آن برانگیختن و محکم کردن پیوستگی اجتماعی و دلالت ضمنی تر از معنویت و مذهب است که نه فقط روح منحصر بفرد هر شخص را بلکه روح جهانی را تجلیل می کند  استفاده کند. مدرن فا با دیدی گسترده تر به فناوری اطلاعات  به نوعی مکالمه ای بین توده مردم، به زبانی که نه حدودی می شناسد و نه به دین، نژاد، سن یا ملیت محدود می شود سخن از پیشرفت، صلح و عدالت به وسیله فناوری اطلاعات می زند.

کمی درمورد اعضا تیم بین المللی مدرن فا بگویید. آیا همه آنها دانشجو دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم هستند؟

تیم بین المللی مدرن فا از برنامه نویسان و طراحان حرفه ای و دیگر شاخه های علمی کاربردی تشکیل شده است اعضا این تیم از کشورها و ملیت های متفاوت بدون محدودیت جغرافیایی یک ترکیب فوق العاده ای را تشکیل داده اند. در پاسخ به اینکه آیا همه اعضا تیم مستقر در ایران دانشجو دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم هستند باید بگویم خیر همگی از دانشجویان دانشگاه پیام نور جهرم نیستند ولی تعداد قابل توجه ای از این افراد دانشجو این دانشگاه هستند و یا بوده اند. موفقیتهای مدرن فا نتیجه تلاشهای مدیران و اعضای آن می باشد و نقش تمام اعضای مدرن فا در این پیشرفت ها غیر قابل انکار می باشد. اعضایی که مسئولانه محکم ایستادند و از چالشها و بحران های مختلف فرصت ساختند. مدرن فا تا الان بحران های زیادی را پشت سر گذاشته که اگر واقعاً تلاشهای مدیران و اعضای حرفه ای چون احمد رضا نامجو، محمد نیک نیا، مجتبی کوشش، محسن ربیعی، علی اکبر دروگر، حمید رضا ابوطالبی، سعید مردانی و دیگر دوستان نبود شاید مدرن فا نمی توانست امروز قدرتمندانه در صحنه حاضر شود. الحمدلله سیستم بین المللی مدرن فا تا کنون از بیش از 80 کشور دنیا بازدید کننده داشته است و  در واقع افتخارات این تیم به نوعی از افتخارات دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم می باشد در کل از نظر من کلیه اعضا و همکارنم چه آقا یا خانم، چه مسلمان یا غیر مسلمان همگی از دید من بشر هستند و از نظر من بشر زیبا و دوست داشتنی است.

دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم شما را چقدر در فعالیت ها و رسیدن اهدافتان یاری کرده است؟

دانشگاه پیام نور جهرم واقعاً تا حد زیادی ما را در پروژه ها یاری کرده و من به نمایندگی از خانواده بزرگ مدرن فا وظیفه خودم می دانم از کلیه حمایت های مسئولین  این دانشگاه خصوصاً ریاست محترم دانشگاه پیام نور شهرستان جهرم جناب آقای دکتر قناعتیان، روابط عمومی دانشگاه(جناب آقای حمید رضا مصلی نژاد)، امور فرهنگی(جناب آقای هادی اسلامی)، هیئت علمی فناوری اطلاعات(خانم سولماز ایزدپناه) و اساتید دلسوزی که با حمایت و اعتماد به توانایی های داخلی، راه موفقیت و سربلندی را برای کشوران هموار می کنند کمال تشکر و قدردانی کنم.

یکی از مهم ترین فعالیت مدرن فا طی چند سال گذشته  برگزاری کمپین فارسی لایوفید می باشد کمی در مورد این کمپین و سامی یوسف بگویید؟

کمپین لایوفید یک نمونه از شعار گردهم آوری مردم به وسیله ترکیبی از موسیقی و فناوری اطلاعات بود، در این پروژه از تمامی مردم دنیا با فرهنگ ها و اندیشه های مختلف دعوت به عمل آمد که بخشی از دارایی هایشان را با برادران و خواهران خود در منطقه شاخ آفریقا به اشتراک گذارند و با خرید ترانه وعده های فراموش شده و کمک مالی به برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد به مسئله قحطی در این منطقه پایان دهند.

زمانی که کمپین جهانی لایوفید افتتاح شد خیلی از کاربران فارسی زبان هیچ آشنایی با برنامه جهانی غذا و فعالیت های آن نداشتند و حتی خیلی از کاربران می خواستند به کمپین لایوفید کمک کنند ولی آشنایی کامل از آن نداشتند. کمپین فارسی لایوفید با هدف آشنایی بیشتر کاربران با برنامه جهانی غذا و موضوع فقر در منطقه شاخ آفریقا و سوق دادن مردم به کمپین جهانی لایوفید تشکیل شد. و در حال حاضر این کمپین جهانی با توجه به موضوع طوفان فیلیپین و جنگ سوریه در حال برگزاری می باشد.

سامی یوسف  جوانی بود  که در اولین ترانه اش با نام المعلم به زیباترین شکل به ستایش برترین مخلوق آفرینش حضرت محمد (ص) پرداخت و امروز سامی یوسف یکی از مشهورترین شخصیتهای بین المللی کشور انگلستان در طی یک دهه گذشته بوده است، او استادانه آبهای آزاد را پیموده و قلبها و افکار میلیونها نفر را در خاورمیانه، اروپا، امریکای شمالی و شمال افریقا تحت تاثیر قرار داده است. قطب نمای حرکت او، در اصل، سبک موسیقی ایجاد شده توسط خود وی یعنی“اسپیریتیک”است. این سبک هم از لحاظ موسیقی و هم از لحاظ معنایی محصول هویت سامی یوسف است.  او مدافع سرسخت اتحاد است و جسورانه و متعهدانه در پی تفاهم بین فرهنگها از طریق ترویج ارزشهای جهانی و ارج نهادن به روح انسانی است اسپیریتیک در واقع اوج تجلی پیمان روح بشر و یک عشق عمیق از پیامبر صلح و رحمت می باشد.

سامی یوسف در چهارقاره جهان کنسرت برگزار کرده و سالن‌های معتبری چون ومبلی ارنا در لندن، تالار شراین در لس‌آنجلس و ولودروم در کیپ‌تاون آفریقای‌جنوبی و به تازگی در تالار معتبر کادوگان لندن و اسریتس مور واشنگتن را از جمعیت انباشته کرده. کنسرت‌های او باشکوه و کاملاً منحصربه‌فرد است. اجراهای او با نظم و ترتیب و با تمرکز فوق‌العاده‌ای صورت گرفته و او در کنار خواندن به زبان‌های انگلیسی، عربی، ترکی، فارسی، اردو، آذری و مالایی، بر نواختن بسیاری از سازهای کلاسیک و محلی، تسلط کامل دارد. سامی یوسف، علاوه بر ترانه‌سرایی بسیاری از اشعارش، بر چندین‌ساز ایرانی و غربی هم مسلط است. این روزها، آلبوم جدید این خواننده با عنوان مرکز منتشر شده است؛ آلبومی که تم سنتی و معاصر دارد و مضمون اشعار آن معنوی و فلسفی است.سامی یوسف برای اولین‌بار ترانه تمام‌فارسی خود به نام «جان جانان» را که به‌صورت کاملا سنتی ایرانی و با استفاده از سازهای ایرانی اجرا شده، در این آلبوم آورده. ترانه این اثر را پدرسامی، استاد بابک رادمنش، سروده که شاعر و آهنگساز چیره‌دست موسیقی سنتی و پاپ است و بزودی از ششمین آلبوم سامی یوسف در ماه های آینده رونمایی می گردد. امروز نام سامی یوسف برای اکثر مردم دنیا خصوصا ایرانی ها نام نا آشنایی نیست و سامی یوسف و این هنر فراملی مایه افتخار تمام ایرانیان می باشد.

شما در سخنرانی خود در دومین کنفراس بین المللی اقتصاد در زمان تحریم از نقش فناوری اطلاعات در مبارزه با فقر گفتید، کمی بیشتر توضیح دهید؟

بله درست است، امروزه با توجه به آمارها و اطلاعات استاندارد جهانی میزان دسترسی مردم به فناوری‌های روز از جمله فناوری اطلاعات، تا حدود زیادی درصد فقر یا ثروت ملتها را در ابعاد گوناگون نشان می‌دهد. در بسیاری از مناطق دنیا، فقرا دسترسی ناچیزی به فناوری های اطلاعاتی دارند که تنها نیازهای اولیه آنها را برطرف می‌کند، برای برطرف کردن نیازهای بیشتر، باید طرح‌هایی تعبیه شود تا به ‌وسیله آن میزان دسترسی فقرا به امکانات اطلاعاتی و ارتباطاتی افزایش یابد. هرچقدر این دسترسی بیشتر شود، از میزان فقر در ابعاد مختلف اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کاسته می‌شود و راه برای توسعه پایدار هموارتر می شود مثال‌های زیادی در میان کشورهای توسعه ‌نیافته یا در حال توسعه وجود دارد که در آنها سازمان‌های دولتی و غیردولتی طرح‌ هایی را در این زمینه در حال اجرا دارند. طرح‌های توسعه‌دهنده دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، میزان مشارکت مردم در حوزه‌های عمومی و دولتی، بهره‌گیری از اطلاعات بازار محصولات کشاورزی و نیز دسترسی به منابع مختلف برای برآورده کردن نیازهای اولیه آنها را افزایش می‌دهد، چنین طرح‌هایی در سال‌های اخیر به طور گسترده‌ای در مناطق فقیرنشین ایالت‌های مختلف کشور هند اجرا شده‌اند. کشور ما به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه که روند توسعه و پیشرفت را با سرعتی قابل تحسین پیش می برد باید در باب بکارگیری فناورهای ارتباطی و اطلاعاتی نیز گامهای بلندی بردارد که خوشبختانه با همت و تلاش صورت گرفته در  دولت شاهد توسعه و فرهنگ سازی مناسب در حوزه ارائه خدمات آی تی و آی سی تی در کشور بوده ایم. توسعه مناطق محروم روستایی در سه دهه گذشته به عنوان یکی از اهداف  ثابت در چشم اندازهای کلان انقلاب اسلامی بوده و در این راستا مراکز و نهادهای مختلفی مشغول به خدمت هستند اما ایجاد نقشه راهبردی توسعه پایدار روستایی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بر مبنای فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با بهره گیری از تجربیات جهانی نیاز به ایجاد ساختاری مستقل و مردم محور دارد که با کمک مردم و برای مردم این راهکارها را پیاده سازی و مدیریت کند.

در واقع اين دورافتادگى ، خودش يك امتياز مى شود و نه يك نقطه ضعف. اگر افرادى را داريم كه ثروت ندارند ولى آمادگى و علاقه زياد دارند، اين هم يك سرمايه فكرى است. سرمايه فكرى در دنياى امروز، مهمتر از سرمايه مادى است. اگر محيطى داريم كه افراد در آنجا به همديگر اطمينان و اعتماد زيادى دارند و يا جامعه از انسجام اجتماعى قوى برخوردار است، اين يك سرمايه اجتماعى است و سرمايه اجتماعى هم ، امروزه عامل مهمى در پيشرفت و توسعه  اقتصادى می باشد.

در بخش دیگری از آن سخنرانی،  شما به توضیح نقش  فناوری اطلاعات در تحقق نظریه اقتصاد مقاومتی پرداختید. با توجه با تاکیدات فراوان این نظریه بر تولید ملی، به نظر شما نقش فناوری اطلاعات در بخش تولید به چه اندازه است ؟

همانطور که می دانید ظرفیت فناوری اطلاعات به گونه ای می باشد که در حال حاضر کسب و کاری را نمی توان بدون بکارگیری فناوری اطلاعات، موفق قلمداد کرد تا جایی که برای پیاده سازی هرگونه تغییری می بایست در ابتدا زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری آنرا تدارک دید. بر این اساس، تولید نیز با فناوری اطلاعات در خیلی از جهات درهم تنیده و ادغام شده است و از مصادیق آن می توان به تولید هدفمند و ایجاد بازار از طریق وب و شبکه های اجتماعی اشاره کرد. چندسالی هست که در این بخش پژوهش های گسترده ای داشتیم که بزودی نتایج نهایی این پژوهش ها با یک راهکار اساسی ارائه خواهیم داد.

مدتی است صحبت هایی از رونمایی از اولین آلبوم موسقی  شما مطرح است آیا این موضوع صحت داره؟ و اولین آلبوم موسیقی شما تا چه اندازه تحت تاثیر هنر سامی یوسف می باشد؟

بله این موضوع صحت داره چندین سال هست موسیقی هم کار می کنیم، تقریباً از سال 2003 بود که فعالیت مان را در زمینه موسیقی با مطالعه و تحقیق درمورد نت های معروف شرقی و غربی آغاز کردیم. در بحث موسیقی معمولاً کار تیمی انجام می دهیم و تاکنون چندین اثر هم منتشر کردیم که معروف ترین آنها تک آهنگ شب آرزوها بود، این آلبوم (Whatever You Want، هر آنچه که بخواهی) اولین آلبوم موسیقی ما بوده و ترکیبی از موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی سنتی شرقی می باشد. و در آن شاهد اکثر نت های معروف هستیم. این آلبوم در عین بی کلام بودن سعی می کند تمامی فرهنگ ها و اندیشه ها را گرد یک حقیقت یکسان  یعنی روح بشری بیاورد. من معتقدم فناوری اطلاعات و موسیقی با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارند می توان از آنها برای رسیدن به اهداف متعالی و حل مشکلات، از جمله مشکلات اجتماعی استفاده کرد. در این آلبوم اکثر آهنگ ها نام آشناست و سعی کردیم از اکثر سازهای موسیقی استفاده کنیم.

بله سبک ما در موسیقی عرفانی می باشد و این آلبوم تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر هنر و سبک موسیقی سامی یوسف (اسپیریتیک) می باشد. ما خودمان را در زمینه موسیقی متواضعانه یک دانش‌آموز کوچک می‌دانیم و قدردان تمام معلمان، اساتید، دوستان و.. هستیم.  از این آلبوم بعد از ماه صفر رونمایی خواهیم کرد.

به نظر شما جهرم در زمینه آی تی در چه جایگاهی قرار دارد و چگونه میتوان  این جایگاه را ارتقا داد؟

اگر بخواهیم وضعیت رشد فناوری اطلاعات در شهر جهرم را نسبت به گذشته مقایسه کنیم پیشرفت های خوبی صورت گرفته ولی این پیشرفت ها می تواند چند برابر وضعیت موجود باشد. شهر جهرم یک شهر صنعتی نیست و شغل اکثر مردم کشاورزی می باشد. به نظر من این خود یک مزیت و  فرصت مناسب می باشد. مهندسین ما می توانند با توجه به این پتانسیل ها و بر اساس نیازها(مثل کم آبی ) ابزارها و روش های نوین کشاورزی ارائه دهند. روشهایی مبتنی بر فناوری های نوین حتی فناوری اطلاعات. امروز در دنیا نقش این فناوری در کشاورزی هم در حال آشکار تر شدن می باشد. در دنیای کنونی کاهش هزینه ها، مدیریت زمان، تولید هدفمند و بازاریابی قدرتمند حرف اول را میزند. در جهرم علارغم وجود محدودیت ها در زمینه آی تی متخصصان جوان و انگیزه داری وجود دارند که باید به آنها فرصت داد و راه را برایشان هموار تر و بروکراسی ها حذف شود. یکی از  مهم ترین ابزارهای فناوری اطلاعات در جهت ایجاد فرصت رشد برای شهر جهرم گردشگری یا تور مجازی است. تور مجازی نوعی پیاده سازی دنیای واقعی به صورت مجازی است. تورهای مجازی هرچند در دنیا بین مردم از جایگاه خوبی برخوردارند، اما در کشور ما کمتر شناخته شده اند. مجازی سازی موضوعیست که مدتهاست غول های کامپیوتری برای جذب هر چه بیشتر مخاطب به آن پرداخته اند. تور مجازی خود  شیوه ی نوینی در جذب گردشگر و سرمایه است خوشبختانه دوست عزیزم مهندس ربیعی در این بخش فعالانه در حال تلاش است و امیدوارم با حمایت های گسترده تر از این طرح شاهد یک تحول جدی در این بخش باشیم. دنیا مسیر پیشرفت را با سرعت طی می کند و منتظر ما نمی ماند این ما هستیم که باید خودمان به فکر رشد و تعالی کشورمان باشیم.

در بحث فناوری اطلاعات من همیشه 2 انتقاد از مسئولین داشته ام. اول اینکه  هنوز در جامعه ما تمایز جدی بین کارشناس فناوری اطلاعات و کارشناس کامپیوتر وجود ندارد و اکثراً این دو رشته تحصیلی را یکسان می دانند در صورتی که این دو شاید مشترکات و ارتباطات جدایی نا پذیر زیادی با هم داشته باشند ولی از نظر شغلی و گستردگی تفاوت های چشمگیری باهم دارند. انتقاد دیگر من این می باشد که در بحث تحصیلات تکمیلی در رشته فناوری اطلاعات رشد ضعیفی وجود دارد و تعداد خیلی خیلی محدودی از دانشگاه های کشور دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته فناوری اطلاعات ارائه می دهند در صورتی که درمواردی با توجه به گستردگی دانش فناوری اطلاعات و آموزش های غیر دانشگاهی، مشاهده شده سطح علمی برخی دانشجویان از اساتید خود در زمینه های عملی و کاربردی بیشتر است. به نظر من با توجه به نیاز های کشور در این بخش باید تحصیلات تکمیلی در این رشته بسیار گسترده تر از چیزی که در حال حاضر وجود دارد باشد.

شما تا کنون موفق به تالیف و چاپ چندین کتاب و تعداد قابل توجه ای مقاله با موضوع فناوری اطلاعات در ژورنالهای مختلف بین المللی شده اید هدف شما از تلاش در این حوزه چه بوده است؟

فناوری اطلاعات از معدود رشته هایی می باشد که هنوز به صورت کامل در کشور ما بومی نشده و اکثر منابع آموزشی آن ترجمه می باشد و حتی این منابع نیز فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارد و از طرفی به دلیل پویایی این رشته مانعی در جهت تولید سریع و مناسب منابع علمی می باشد. هدف من از نگارش کتاب و مقاله در زمینه فناوری اطلاعات ارائه کتب بومی مطابق با نیاز و فرهنگ جامعه بود به عنوان مثال ما در بخشی از کتابمان به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداختیم موضوعی که با توجه به نیاز های کشور و تحریم های موجود از اهمیت زیادی برخوردار است. و از طرفی وقتی که ما سخن از فناوری اطلاعات میزنیم دانشجو یا کار آموز بتواند آن را به صورت آشکار در زندگی خود درک کند. مهم ترین هدف من از نگارش کتاب و مقاله تلاش برای بررسی ابعاد مختلف فناوری اطلاعات و گام برداشتن در جهت بومی سازی آن می باشد.

همانطور كه مي دانيد وقتي فناوري توليد مي شود بيشتر با شرايط محيط توليد خود سازگاري دارد و با فرهنگ و عادات و رفتارهاي سازماني و اجتماعي آن ملت هم خواني دارد . .بدون توجه به دانش بومي و بومي سازي فناوري كاري از پيش نمي توان برد به طور كلي بايد به نحوي تغييرات ايجاد كرد كه قابل استفاده و كاربرد با توجه به فرهنگ و شرايط محيطي و محلي باشد بايد به گونه اي برنامه ريزي، تصميمگيري و اقدام كنيم تا بتوانيم اين فناوري را هر چه بهتر و بيشتر در اختيار مردم قرار دهيم و فناوري اطلاعات بايد به عنوان يك اصل مهم در توسعه كشور مطرح باشد.

یکی از فعالیت های مدرن فا در حمایت از قشر معلول جامعه، معرفی واژه ای به جای واژه معلول بود، کمی در این مورد توضیح دهید؟

بله این کار بخشی از  یک طرح تحقیقاتی بود برای ارائه راهکاری در جهت حل برخی مشکلات بخش مهمی از مردم جامعه که از مشکلات خاصی رنج می برند.

معلولین یک قشر خاص از جامعه می باشند که به دلایلی قادر به انجام برخی امور در شرایط معمول نمی باشند و باید یک سری شرایط برای این عزیزان فرآهم شود تا بتوانند فعالیت های  معمولی خود را به انجام رسانند. از طرفی روزبه روز ما شاهد این حقیقت می باشیم که برخی از این عزیزان دارای استعدادهای خارق العاده ای هستند که خیلی از انسان ها با سلامت جسمی کامل از این استعداد ها محروم می باشند. متاسفانه واژه معلول که معرف این عزیزان در جامعه امروز است دارای ایرادات اساسی بوده و روز به روز به ایرادات آن افزوده می شود به گونه ای که این واژه با توانایی های این افراد در تناقض کامل می باشد. متاسفانه این واژه از دید عموم از نوعی محدودیت حکایت دارد و متاسفانه معنای غلط این واژه باعث شده برخی از افراد نتوانند با این واژه کنار بیایند و معلولیت را نوعی کمبود و نیستی بدانند و یا حتی سعی کنند معلولین را گوشه گیر کرده و کمتر به آنها توجه لازم کنند. تیم بین المللی مدرن فا برای اولین بار واژه ای پرمعنی و صحیح تر از معلول برای جایگزینی با این واژه را ارائه کرد؛ این واژه ” توانمند خاص ” می باشد.

این واژه در مقابل واژه معلول دارای ویژگی های منحصر به فردتری است و بر خلاف واژه معلول بر توانایی و توانستن تاکید دارد البته تحت شرایطی خاص. برای مثال در جامعه امروز شخصی که توانایی راه رفتن بر روی پاهای خود را ندارد به عنوان معلول و با محدودیت راه رفتن شناخته می شود ولی در معنای واژه توانمند خاص این شخص  توانایی راه رفتن دارد ولی تحت شرایط خاص که در این مورد این شرایط را صندلی چرخ دار و… برای او فراهم می کند یا شخصی که دچار ناشنوایی مادرزاد است تحت شرایط خاص زبان ایما و اشاره سخنان ما را درک می کند. پس همینطور که مشخص است برای تحقق امور معمولی این افراد باید شرایطی متفاوت تر ازشرایط معمولی انسان های دارای سلامت جسمی ایجاد کرد و در این راستا محدودیت وجود ندارد بلکه ارائه یک راهکار علمی و کارآمد نیاز است. ترویج این نوع نگرش می تواند خیلی از مشکلات اجتماعی جامعه امروز  که این عزیزان از آن رنج می برند را برطرف کند و فرصتی ایجاد کرده تا افراد بیشتری به سرمایه گزاری در زمینه ایجاد این شرایط خاص روی آورده و بسیاری از این مشکلات اجتماعی حل شده و برای این افراد از واژه صحیح تر استفاده می شود.  به نظر من فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین ابزارهایی است که می تواند این شرایط خاص را ایجاد کند و گسترش آن نیز می تواند کمک زیادی در حل مشکلات آنان کند از جمله مشاغل دور کاری یا کار در منزل نمونه ای از کارآفرینی هایی فناوری اطلاعات برای این اقشار می باشد.

با توجه به این همه فعالیت گسترده و متفاوت، به نظر شما یک کارشناس خبره و فعال فناوری اطلاعات چه مشخصاتی باید داشته باشد ؟

به نظر من يک نفر خبره در هر زمينه علمی از جمله حوزه فنآوری اطلاعات، می‌بايست خودش حرفی برای گفتن داشته و به جای مصرف کننده صِرف، توليد کننده ايده ‌های نو باشد، ایده هایی که راهگشای مشکلات جامعه اش و عامل پیشرفت کشورش باشد.

چند سال آینده را در حوزه فناوری اطلاعات چگونه ارزیابی می کنید؟ نظر شما درمورد عصر مجازی چیست و چه چالش هایی را به همراه دارد؟

فناوری اطلاعات رشته فراگيری است که نه تنها خود پيشرفت می‌کند بلکه در اختيار ساير رشته‌ها نيز قرار می‌گيرد و باعث پيشرفت آنها می شود. به هر حال اين رشته تاکنون پيشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و از اين به بعد هم روبه جلو خواهد بود. منتهی اينکه چند  سال بعد چه می‌شود و آيا اين پيشرفت‌ها واقعا به نفع بشر هست يا نه و همچنين چه تبعات اجتماعی و معنوی خواهد داشت جای بحث دارد اگرچه ظهور فناوری اطلاعات و وارد شدن آن در زندگی بشر باعث ايجاد تسهيل در انجام بسياری از امور زندگی شده است، ولی در عين حال به همراه خود نوعی بی‌عدالتی می‌آورد و مصداق آن را  سرعت تبادل اطلاعات کشورهای جهان سوم عنوان می‌کنند و اينکه اين امر طبیعتاً خيلی پايين‌تر از سرعت تبادل اطلاعات کشورهای اروپايی و آمريکايی است.

اگر عصر زندگی بشر را به 4بخش تقسیم کنیم در عصر اوليه بيشتر فعاليت‌های بشر به منظور تأمين غذا بوده واصطلاحاً عصر کشاورزی ناميده شده است. پس از تکامل بشر و ساخت ابزارهای پيچيده تر، به عصر صنعت وارد می‌شويم. جلوترکه می‌رويم به عصر ارتباطات می‌رسيم که با پيدايش کامپيوتر آغاز می‌شود و به ارتباطات الکترونيکی شامل بانکداری الکترونيکی، تجارت الکترونيکی و … ختم می شود. در يک سطح بالاتر به عصر مجازی می‌رسيم که چالش‌های خاص خودش را دارد.

در این عصر سرعت CPU ها چندین برابر می باشد، شبکه‌های پرسرعت با پهنای باند بسيار بالا وجود دارد و فنآوری لازم برای ذخيره حجم بزرگی از داده ها بر روی حافظه وجود دارد. البته اين عصر از نظر اجتماعی هم مشکلات خاص خود را دارد. چندين نظريه در اين مورد مطرح است؛ عده­ای معتقد هستند، چون افراد از طريق کامپيوترها و گوشی های هوشمند با سرعت بالا کارهای خود را انجام می دهند، در نتيجه وقت آزاد زيادی برای ارتباط با يکديگر دارند و يا به عبارتی ديگر، بيشتر وقت خود را صرف ارتباط با همنوعان و تفريح مي کنند. نظر مخالف اين نيز عنوان می‌شود و اينکه چون کارها به صورت مجازی انجام می‌شود تعاملات اجتماعی افراد با هم کمتر می شود و انسانها کمتر وقت می گذارند تا با هم ارتباط داشته باشند و صرفا از طريق رایانه و.. به کارهای خود رسيدگی می کنند و در واقع در دنيای مجازی خود زندگی می کنند و اين خود نوعی گوشه نشينی و جامعه گريزی را برای انسانها بوجود می آورد.

البته اين طبيعت بشر است که اکثراً در مقابل تغيير و تحول از خود واکنش می دهد و مقاومت می کند، ولی در هر حال عده ای معتقد هستند که در عصر مجازي؛ امکان برقراری ارتباط مستقيم افراد از طريق شبکه و بدون وجود واسطه­ها، امکان داشتن رفاه اجتماعی بيشتر، قرار گرفتن افراد در يک سطح و حذف بی عدالتی از زندگی بشر (حداقل بصورت مجازی) و بسياری از امکاناتی که هم اکنون انسان برای رسيدن به آنها تلاش مي­کند، وجود خواهد داشت.

برنامه مدرن فا برای آینده چیست؟

صحبت درمورد آینده خصوصا در این جهان متغییر بسیار سخت است ما برنامه های متنوعی برای بخش های مختلف مدرن فا داریم فقط در یک کلام باید بگویم تلاش همه جانبه با فعالیت بسیار گسترده تر در جهت نیل به اهداف متعالی. امیدواریم خداوند ما را در این راه یاری نماید.انشاا…

صحبت پایانی؟

دوستان فصل جدید آغاز شده بسیار با شکوه تر از گذشته کاری که ما اکنون انجام می دهیم بسیار مهم تر از گذشته است جهان ما تنها به سوی بحران اقتصادی نمی رود بلکه دچار بحران اخلاقی و معنوی نیز شده است ما در یک دنیای متغیر و متصل به هم زندگی می کنیم. هدف مدرن فا در این فصل تازه ایجاد پل ارتباطی با مردم غرب و جاهای دیگر که برادران و خواهران ما در بشریت هستند و پر کردن و به هم چسباندن آن فضای خالی معنویت و ارزشهای جهانی(ارزش هایی که اسلام هم آنها را ارج می نهد) است. دوستان ما باید تمام تلاش مان را در جهت تحقق رویاها و آرزو هایمان برای رسیدن به جهانی بهتر و امن تر برای همه بکارگیریم دوستان عزیز بیایید برای حل مشکلات گرد هم آییم. مدرن فا رسالت خود را بر گرد هم آوری مردم  به وسیله فناوری اطلاعات قرار داد نه تقسیم کردن آنها تحت عنوان های متفاوت! ما برای تمامی بخش ها طرح و برنامه داریم و معتقدیم که سازمان ها، وزارتخانه ها و .. باید بر اساس شرایط جدید اقتصادی، تحریم ها، نیازهای انقلاب اسلامی و پیشرفتهای چشمگیر فناوری اطلاعات باز تعریف شده و فرآیندها ساختار دهی مجدد شوند. من نه تنها از مسئولین شهرستان جهرم بلکه از مسئولین کشور خواهش می کنم به تیم ها و پروژه های علمی اهمیت داده و از آنها حمایت کنند بیایید با ترویج ایجاد گروه های علمی در دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی و ایجاد ارتباط مناسب با بازار کار جهانی، فاصله دانشگاه و صنعت را کم کنیم. مدرن فا توانست دیگران هم حتماً می توانند البته اگر بخواهند.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

6052 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی