رونمایی از کتاب پژوهشگران جهرمی با موضوع مدیریت و برنامه ریزی تولید در شرایط تحریم

رونمایی از کتاب پژوهشگران جهرمی با  موضوع مدیریت و برنامه ریزی تولید در شرایط تحریم

کتاب مبانی تولید بهنگام نوشته مهندس علی مصلی نژاد و مهندس محمد مرادی شامگاه یکشنبه 12 بهمن در سومین یادواره شهدای هنرمند شهرستان جهرم با حضور   خانواده های معزز شهداء و ایثارگران، اساتید و دانشگاهیان، مسئولین ادارات و نهادها و بسیجیان پایگاههای مقاومت، در تالار فردوسی اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان جهرم رونمایی و به پاس گامهای پژوهشی  چشمگیر در جهت گفتمان سازی جهانی نظریه اقتصاد مقاومتی و تالیف های متعدد در سطح ملی و بین المللی با مومضوع این نظریه و کسب افتخارات فرآوان از کشور های مختلف از جمله کانادا، آمریکا، انگلستان،آلمان، لهستان، استرالیا، هند و…از اعضای تیم بین المللی مدرن فا  قدر دانی صورت گرفت.

به گزارش مدرن فا،  مهندس علی مصلی نژاد و مهندس  محمد مرادی از پژوهشگران نامدار شهرستان جهرم و مدیران ارشد تیم بین المللی مدرن فا در رشته فناوری اطلاعات با سابقه درخشانی از فعالیت ها و پژوهش های ملی و بین المللی می باشند. کتاب مبانی تولید بهنگام جدیدترین اثر این دو محقق مطرح کشور می باشد که به موضوع مدیریت و برنامه ریزی تولید در شرایط تحریم می پردازد.  این دو محقق این اثر خود را به سرداران شهید عبدالرضا مصلی نژاد و خلیل مطهرنیا تقدیم نمودند.

مصلی نژاد در حاشیه این مراسم در گفتگو با مدرن فا در مورد این اثر گفت: اقتصاد يكي از عرصه هاي مهم حيات بشري بوده و انسان در طول تاريخ رابطه اي تنگاتنگ با اين مسئله داشته است. طي سال هاي اخير رهبر فرزانه و دورانديش انقلاب اسلامي با آگاهي كامل از تمركز دشمن برمقوله اقتصادي و حتي طراحي سناريوي جنگ اقتصادي عليه ملت و كشور ايران، تلاش كردند تا برنامه ها و الگوهاي مناسب جهت مقابله با اين فشارها ارائه دهند و سازوكارهاي آن را تبيين كنند. از همين رو به ارائه و تبیین نظریه اقتصاد مقاومتی پرداختند. محور اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به پتانسیل داخلی و منطق جهانی است و از این رو پیش‌شرط اصلی اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید داخلی است اقتصاد مقاومتی به معنای تولید بیشتر با بهره وری بیشتر، هزینه کمتر و توجه بیشتر به محصولات استراتژیک است. هدف تولید بهنگام تولید هدفمند، با بهره وری بیشتر و برنامه ریزی دقیق با تمرکز بر نیروی انسانی و پتانسیل های موجود می باشد. در این سیستم هیچ مواد اولیه­ای خریداری نمی­شود و هیچ محصولی ساخته نمی­شود، مگر در هنگام ضرورت. این سیستم برحذف هر گونه اتلاف، و بهبود مستمر بهره­وری تمرکز دارد. استفاده از این سیستم، دارای یک سری مزایایی است که افزایش کیفیت و کاهش میزان موجودی و متعاقب آن کاهش هزینه­ها از آن جمله­اند. از فوايد اين سيستم مي توان به كاهش قابل توجه كار درجريان ساخت ، زمان تحويل محصول به مشتري ، فضاي مورد نياز ، ضايعات ، ضايعات دورريز و دوباره كاري ، افزايش در بهره وري ، بهبود روابط با عرضه كنندگاني كه بهتر و موفق تر هستند و نيروي كار داراي انگيزه ، راضي و با نشاط تر اشاره كرد . اجرای موفق این سیستم ، نیازمند برنامه­ریزی دقیق دارد. پیش نیازها و اصول اساسی این سیستم همسو با نظریه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی است از این رو با تلاش و حرکت به سمت ایجاد پیش نیازها و راه اندازی نهایی این سیستم می توان ضمن برداشتن گامی بلند در جهت تحقق نظریه اقتصادی، به ایجاد یک تحول جدی در حمایت از تولید ملی دست یافت.

مرادی نیز در مورد این اثر گفت: سیستم تولید بهنگام عبارت از سيستمي است که مواد به موقع و به حد نياز خريداري و همزمان در فرآيند توليد ، مصرف و به کالاي ساخته شده در طي روز تبديل شود و بلافاصله بسته بندي ، بارگيري و براي مشتريان ارسال گردد. این سیستم از آنجائیکه موجب کاهش موجودیها می­شود از اشغال فضا و راکد ماندن سرمایه، جلوگیری می­کند و موجب افزایش بهره­وری می­شود. چنين سيستم بسيار دقيق ، مستلزم برنامه ريزي دقيق ، هماهنگي موثر ، همکاري صميمانه بين کارکنان و مديران و تمرکز بسیار جدی بر عرضه کنندگان داخلی می باشد و هنگامي تحقق پيدا مي کند که فرهنگ سازماني مطلوب و وجدان کاري واقعي و انضباط پذيري داوطلبانه و خود کنترلي در يک کار گروهي وجود داشته باشد. اجرای موفقیت­آمیز این سیستم نیازمند مشارکت تک تک افراد سازمانی در آن، تولید محصولات با کیفیت بالا، تحویل به موقع محصولات به مشتریان، برنامه­ریزی دقیق و فرهنگ سازمانی مطلوبست. به دلیل کاهش فضای مورد نیاز، استفاده از چنین سیستمی به خصوص برای کشورهای کم وسعت که با کمبود فضا یا با شرایط اقتصادی خاص مواجه هستند مفید است و  باعث ایجاد ترویج کارگاه های تولیدی کوچک گردیده و یک موتور محرک در جهت حرکت به سمت برنامه ریزی و مدیریت دقیق در بحث تولید می گردد. بنابراین اجرای موفق سیستم تولید بهنگام در ایران نیازمند از میان برداشتن موانع و مشکلات بر سر راه تولید ملی می باشد  که این امر محتاج برنامه­ریزی بلندمدت و آينده نگري مديران و مسئولان كشوري است و  نظریه اقتصاد مقاومتی کامل ترین و کارآمد ترین نظریه در این زمینه می باشد.

مصلی نژاد در آخر افزود: شکی نیست که جنگ دشمنان انقلاب اسلامی ایران در مقطع کنونی، جنگ اقتصادی است و اعلام تحریم‌های اقتصادی پی‌درپی و صدور قطعنامه علیه ایران نیز گواه روشن بر این موضوع و مسئله می‌باشد. وابستگی اقتصاد ایران به نفت و دولتی بودن آن مانع از تحقق اقتصاد تولیدی و جهش در فضای کسب ‌و کار می‌باشد. دشمن می‌داند این وضعیت نقطه تهدیدی برای کشور و نظام ماست.آنچه باید بدانیم این است که جنگ امروز هم مانند جنگ هشت ساله قداست دارد پس اگر دیروز عزیزانی چون سرداران شهید خلیل مطهرنیا و عبدالرضا مصلی نژاد جان خود را در راه دفاع از وطن و ارزشها خالصانه در جنگ رو در رو فدا نمودند، امروز نخبگان علمی باید سرداران جنگ اقتصادی در برابر هجمه های دشمن باشند. سلاح مقابله با این هجمه های اقتصادی ارائه راهکارهای علمی و عملی در جهت تحقق نظریه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی می باشد و سیستم تولید بهنگام یکی از این راهکارها می باشد.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

258 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی