سخنرانی پژوهشگر جوان جهرمی در دانشگاه شچچین لهستان

سخنرانی پژوهشگر جوان جهرمی در دانشگاه شچچین لهستان

مقاله پژوهشگران جهرمی در دانشگاه شچچین لهستان به صورت سخنرانی پذیرش و ارئه شد.

به گزارش مدرن فا علی مصلی نژاد، محمد نیک نیا و علی اکبر دروگر از پژوهشگران جهرمی در رشته فناوری اطلاعات با سابقه درخشانی از فعالیت های علمی و پژوهشی می باشند این سه محقق در تازه ترین فعالیت پژوهشی، موفق به پذیرش و ارائه مقاله خود با عنوان Information Technology & Poverty Reduction به صورت سخنرانی در دانشگاه شچچین لهستان شدند.

مصلی نژاد درمورد این مقاله می گوید: این مقاله نتیجه تحقیقات چند ساله بر روی یک طرح پژوهشی بر اساس سند توسعه هزاره سازمان ملل با موضوع محوری کاهش فقر می باشد.

قبل از ارائه تعریفی از فقر باید اذعان کرد که هیچ کس نمی تواند تعریفی از فقر ارائه دهد که برای تمامی زمانها و مکانها صادق باشد.در حال حاضر نیز تعریف فقر از کشوری به کشور دیگر فرق می کند.

شاید در بنگلادش عدم تأمین کالری غذایی مورد نیاز بدن نشانه فقر باشد ولی تعریف فقر در کشور سوئد به یقین به صورت دیگری می باشد. با در نظر گرفتن این مسایل می گوییم که فقر به تمام عواملی که آزادی انتخاب انسان را در مقابل خواستهای معقول او محدود می کند و امنیت انسانی او را به چالش می کشاند، اشاره دارد؛ پدیده های چون بیکاری، درآمدکم، بی سوادی و کم سوادی، نبود امکانات بهداشتی، عدم دسترسی به سازمانها و مراکز مهم تصمیم گیری، نبود فضای آموزشی و تفریحی و ورزشی، نبود فضای شفاف سیاسی و اطلاعاتی، نبود آزادی بیان، محدودیت مطبوعات و رسانه ها، ضعف دستگاه قضایی، ضعف نهادی دولت، دور داشتن انسانها از فضای رقابتی و شفافیت اطلاعاتی و … همه مسایلی هستند که با تعریف فقر به شدت در ارتباطند.

در سال 2000 سندی فراگير كه به سند توسعه هزاره سازمان ملل موسوم است مورد امضای تمامی کشور های جهان قرار گرفت. این سند هشت هدف از به نصف رسانيدن فقر مطلق تا توقف گسترش بيماری ايدز و ويروس آن و ارائه آموزش ابتدايی در سطح جهانی را دنبال می کند. اين اهداف موجب برانگيختن تلاش های بی سابقه در رويارويی با نيازهای فقيرترين مردم جهان گشته اند. امروزه با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک ابراز زیرساختی قدرتمند، توانایی تحقق اکثر این آرمان ها را فراهم می نماید.

نقش این فناوری در رشد و توسعه اقتصادی همه کشورهای درحال توسعه از جمله ایران بر کسی پوشیده نیست، ولی آنچه که کشور‌ها را از همدیگر متمایز می سازد‌، نوع استراتژی است که درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات اتخاذ می‌کنند به طوری که سیاست متفاوت کشورها برای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند رشد و توسعه اقتصادی آنها را متفاوت سازند.

برخی از کشورهای درحال توسعه به نقش این فناوری در گسترش صادرات تمرکز دارند. گرچه این سیاست می تواند ارز آوری این کشورها را افزایش دهد، ولی بسیاری از محققان اعتقاد دارند که نقش صادرات‌گرایی فناوری اطلاعات و ارتباطات برای کشورهای درحال توسعه زیاد مطلوب نیست و نمی تواند برای این کشورها عاملی باشد که باعث انتقال اقتصاد آنها از مرحله معیشتی به تجاری باشد زیرا در این سیاست پایه فعالیتهای اقتصادی کشور گسترش پیدا نمی کند و تنها باعث گسترش یک بخش خاص (بخش خارجی) می شود و نمی‌تواند امکان توسعه همه جانبه اقتصاد کشور را فراهم سازد. ولی اگر فناوری اطلاعات و ارتباطات در این کشورها داخلی باشد، یعنی عمدتاً در اقتصاد داخلی استفاده شود، اثرگذاری آن برکل اقتصاد بیشتر از حالت قبل بوده و می تواند به عنوان موتور رشد و توسعه اقتصادی، نقش اساسی ایفا کند و در مقابل حالت قبل ؛ فقر را کاهش دهد، فرصتهای بیشتری را برای تولید فراهم سازد و شتاب رشد تولید ناخالص داخلی کشور را افزایش دهد.

در استراتژی رشد صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات عموماً تولیدات و خدمات این فناوری برای بازارهای هدف انجام می شود و چون این فناوریها در انحصار چند کشور خاص قرار دارد و تعداد بسیار محدودی از کشورهای درحال توسعه صاحب این فناوریها هستند ، بنابراین برای کشورهای درحال توسعه دیگر ورود به این بازارها به راحتی امکان پذیر نخواهد بود و این دسته از کشورها می توانند از محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات با هزینه اندک بهره مند شده و با استفاده از آنها در اقتصاد داخلی ، رشد و توسعه اقتصادی خود را تحت تاثیر قرار دهند.

کشورهای درحال توسعه مثل ایران با انتخاب استراتژی استفاده داخلی از این صنعت قادر خواهد بود، مراحل توسعه اقتصادی را به راحتی پشت سر بگذارند. یعنی با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، همه آحاد جامعه قابلیت دسترسی به فناوریهای مدرن را خواهد داشت و این استراتژی باعث گسترش فناوریهای مدرن با بهره وری بالا در جامعه خواهد شد. استفاده داخلی از این فناوریها که توام با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور است ، باعث افزایش عرضه سرمایه انسانی در کشور شده که خود عامل مهمی در رشد و توسعه اقتصادی و کاهش فقر در این کشورها می شود و در نهایت این فرایند ها باعث گسترش صادرات تولیدات و خدمات این فناوری نیز خواهد شد با اتخاذ چنین استراتژی، موجب پایداری این صنعت در جامعه شده و اقتصاد این کشورها در مقابل شوکهای خارجی محافظت می شود.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

6052 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی