«حکایت»های فرهاد برنجان

«حکایت»های فرهاد برنجان

 آلبوم موسیقی «حکایت» کاری از فرهاد برنجان با اشعاری از حافظ، مولانا و خیام می باشد.

به گزارش مدرن فا(پایگاه خبری حمایتی سامی یوسف) این خواننده در رابطه با آلبوم خود گفت: داستان «حکایت» مثل هیچ آلبوم موسیقی دیگری نیست و به کلی از بحث تجاری و مالی به دور است.
به گفته این خواننده، تمامی اشعار این آلبوم عاشقانه –عارفانه و کلاسیک است که سعی کرده به کمک این اشعار، موسیقی خاصی خلق کند. وی در این باره ادامه داد: سعی کردم نگاهم بیشتر روی این موسیقی باشد و در واقع به ریتم توجه بیشتری داشته باشیم. همچنین سن مخاطب براسیمان بسیار مهم بود که آن را نیز در نظر گرفتیم و سعی کردیم این سن را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: انتخاب اشعاری که جزو آثار ملی ما به حساب می*آیند نیز از اهداف ما در این آلبوم بوده است. ما خواستیم تا با موسیقی ساده تری در صورتی که به ساختار کلی ادبیات لطمه*ای وارد نشود، به خوانش این اشعار اقدام کنیم تاشان آن نیز حفظ شود.

farhad.jpg
برنجان در ادامه یادآور شد: آهنگهای تمامی قطعات این آلبوم را خودم ساخته و تنظیم کرده*ام، ضمن اینکه خود خواننده آن نیز هستم.
این آلبوم شامل ۹ قطعه است که «ای دوست»، «دلدار من»، «دوستی»، «بنمای رخ»، «حکایت»، «قافله عمر»، «در این عشق بمیرید»، «سرخوشان عشق»، «یوسف خوشنام ما» و.. عناوین این قطعات هستند.
این خواننده و آهنگساز همچنین گفت: این آلبوم یک اثر تلفیقی است و نمی*توانم بگویم که یک کار نو و کاملا با ایده جدید است فقط می*توانم بگویم که در نوع خودش کاری بسیار متفاوت است. کاری است که به جرات می*توانم بگویم که تا کنون شنیده نشده و منحصر به شخص خودم است. البته در نگاه اول شاید به نظر نیاید ولی با چند بار گوش کردن متوجه تفاوت*های آن خواهیم شد.
به گفته وی قطعات این آلبوم هم به لحاظ ساختاری و هم به لحاظ فرم به دنبا یک نگاه جدید بوده است. وی با بیان این مطلب افزود: معمولا رسم است که کسانی که برای این اشعار موسیقی می*سازند، موسیقی*های پیچیده انتخاب می*کنند. در حالی که به اعتقاد من باید از موسیقی*ای انتخاب کرد که ضمن شنیداری بودن، بتواند با سنین مختلف مخاطب ارتباط برقرار کند. اشعاری که سرمایه ملی ما به حساب می*آیند باید با موسیقی*های ساده و شنیدنی، به سادگی با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند. حیف است اشعاری که این قدر تاثیر گذارند، شنیده نشوند.
برنجان در ادامه خاطر نشان کرد: درست است که این آلبوم از طریق مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است ولی کار سفارشی نیست. زمانی که من کارم را شروع کردم، با آقای مهدوی صحبت کردم و ایشان از طرح من استقبال کردند و قرار شد که با هم کار کنیم. نتیجه این شد که من با حوزه همکاری کرده و حوزه در واقع از من حمایت کند تا آلبومم را منتشر کنم. بعداز اینکه کارم را انجام دادم، آن را به حوزه هنری سپردم و چون کارهای پژوهشی و نو بودند، از آن*ها استقبال شد و به عنوان یک کار پژوهشی ان را پذیرفتند و حامی آن شدند. من نیز امتیاز این کار را به حوزه هنری واگذار کردم.
وی در ادامه گفت: قطعات این آلبوم هم به صورت آکوستیک و هم به صورت الکترونیک ضبط شده و پایه قطعات از سازهای ایرانی است. همچنین از سازهای الکترونیک و در واقع ترکیبی از آن و موسیقی زنده استفاده شده است.
نوازنده هاییی همچون داود ورزیده (نی)، جابر اطاعتی (کمانچه)، علیرضا دانایی فر (تار) این آلبوم را نواخته*اند و خود وی نیز در آن*ها سمپل کرده است.
برنجان در پاسخ به اینکه آیا آلبومش با استقبال روبه رو می*شود یا خیر گفت: آنچه برایم مهم است این است که توانسته باشم حرف جدیدی بزنم. سعی کرده*ام از تجربیاتم استفاده کنم که اشعار را راحت*تر به گوش مردم برسانم. من از نگاه خودم سعی کرده*ام با طیف گسترده تری ارتباط برقرار کنم.
گفتنی است این خواننده کارنامه پرباری دارد. از وی پیش از این آلبوم «گشایش» که حاوی یک سری از کارهای دانشجویی بود را شنیده*ایم. «تو کجایی همه عشق» نیز با آهنگسازی وی و خوانندگی علی تفرشی از دیگر کارهای این آهنگساز است.
وی همچنین دو جلد کتاب منتشر کرده که اولی «۴ قطعه برای گیتار کلاسیک» با عنوان «نامه برای یک دوست» و یک قطعه برای ارکس*تر سمفونیک با عنوان «در دامنه البرز» و… است.
وی تا کنون موفق به کسب جوایز مختلفی همچون جایزه اول آهنگسازی در جشنواره موسیقی سراسر کشور در سال ۷۷،
جایزه نفر اول آهنگسازی و نفر اول تنظیم کنندگی در جشنواره «ترنم رحمت» و…. شده است.
او پسر برادر فيروز برنجان و پسر عموي سامي يوسف است. آخرين آلبومي كه با آهنگ هاي فرهاد برنجان ساخته شده، آلبوم ” تو كجايي همه عشق ” با صداي علي تفرشي است. او همچنين به خوانندگي هم مي پردازد و يكي از آخرين آثارش در مقام خواننده آهنگي است به نام ”چشمه كوثر” با آهنگسازي و تنظيم محمد رضا عقيلي و بر اساس شعري از عبدالجبار كاكايي . قطعه “ماه عالمتاب” هم با شعري از”ساعد باقري” و به آهنگسازي و خوانندگي”فرهاد برنجان” به مناسبت نيمه شعبان ساخته شده كه از تلويزيون پخش شده است.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

5040 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی