ویژگی های بارز دانشجویان در گفت وگو با رئیس دانشگاه پیام نور جهرم

ویژگی های بارز دانشجویان در گفت وگو با رئیس دانشگاه پیام نور جهرم

آیا فكر می كنید واقعا دانشجویان دانشگاه پیام نور قابل رقابت با دانشجویان دیگر دانشگاهها هستند ؟

1-نظر شمادر رابطه با دانشگاه پیام نور چیست؟

2-آیا دانشجویان این دانشگاه با استعدادو باهوش اند؟

3-دلیل توانمندی دانشجویان دانشگاه پیام نور چیست؟

4-ویژگی بارز دانشجویان این دانشگاه چیست؟

پاسخ همه این سوالات و دهها پرسش دیگر در گفتگوی صمیمی با سرپرست دانشگاه پیام نور جهرم

دكتر محمد قناعتیان دانش آموخته رشته فیزیك از دانشگاه شیراز است. وی فردی آرام و منطقی و صمیمی می باشد ودر گفتگوی صمیمی پاسخ پرسش های فوق و بسیاری دیگر از سوالات ما را می دهد .

در ارتباط با تعدادرشته و دانشجویان و همچنین ظرفیت و امكانات دانشگاه پیام نور جهرم بفرمایید؟

-تعداد دانشجویان تقریبا 4300نفر و حدود 600نفر ورودهای جدید ثبت نام شده داریم كه این تعداد در 35 رشته كارشناسی و 3 رشته كارشناسی ارشد می باشد و برای تمامی رشته ها كه احتیاج به آزمایشگاه دارند در حد توان آزمایشگاه فراهم نموده ایم .البته برای بعضی رشته ها امكانات بیشتر است.

آیا رشته های موجود متناسب با ظرفیت های شهرستان می باشد؟

-اگر منظور شما از ظرفیت شهرستان یعنی اینكه تعدادی دانشجو وجود دارد و بعد هم زمینه كار آنها فراهم شود ،بهر حال رویكرد دانشگاه پیام نور فراتر از ظرفیت شهرستان است و ما اكثر رشته های فنی ،رشته های علوم انسانی و رشته های علوم پایه را داریم..

نظر شما در ارتباط با دانشجویان پیام نور چیست آیا واقعا با استعدادو باهوش هستند؟

-یك مقدار دانشگاه باید به سمت كیفی سازی برود و در سالهای كه دانشگاه پیام نور كمی سازی را انجام داد، شاید كمتر به كیفی سازی توجه شد ولی رویكرد جدید پیام نور حركت به سمت تحصیلات تكمیلی است و بحث كیفی سازی رنگ و بوی جدیدی خواهد داشت و مسلما در آینده هم از لحاظ محتوای آموزشی هم از لحاظ پژوهشی حرف برای گفتن خواهد داشت .در حال حاضر دانشگاه پیام نور رتبه هشتم كشور را از لحاظ پژوهشی دارد كه این نشان دهنده آن است كه از لحاظ پژوهشی خوب كار شده است و این مساله به دانشجویان تسری پیدا خواهد كرد و دانشجویان با استعدادتری خواهیم داشت كه این روند طبیعی خواهد بود.

دلیل توانمندی دانشجویان دانشگاه پیام نور چیست؟

یكی بحث متكی بودن به خودشان هست و از طرف دیگر امكاناتی كه دانشگاه پیام نور با توجه به رویكرد الكترونیكی شدن امور در اختیار دانشجویان می گذارد ، بطوریكه دانشجو احتیاج به حضور در دانشگاه نداشته باشد.

ویزگیی بارز دانشجویان این دانشگاه چیست؟

از نظر بنده ادب آنها و قانع بودنشان.

پیام شما برای دانشجویان این دانشگاه چیست؟

من همیشه توصیه نموده ام كه د انشجویان دو تا نكته را سرلوحه كار قرار دهند. یكی اینكه تحصیل علم را بخاطر علاقه دنبال كنند و دوم احترام به اساتیدشان.

به نظر شما جهت تحقق شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دانشجویان دانشگاه پیام نور چه كارهای می توانند انجام دهند و پیام شما برای دانشجویان در این زمینه چیست؟

در بحث حماسه سیاسی مثل كل كشور دانشگاه پیام نور در انتخابات اخیر با حضور حداكثری در پای صندوق های رای نقش بسزایی داشت و در بحث حماسه اقتصادی نیز دانشجویان ،كاركنان و اساتید همگام با دانشگاه و خط مشی های مقام معظم رهبری پیش خواهند رفت تا بتوانند به كشور عزیزمان در حوزه های علمی كه در راستای پیشبرد اقتصادی كشور می باشد ،كمك دهند.

برنامه آتی دانشگاه پیام نور جهرم چیست؟

ما از لحاظ آموزش به سمت كیفی سازی حركت خواهیم كرد و افزایش رشته های كارشناسی ارشد در اولویت كاری ما است .افزایش تعداد اعضا هیئت علمی در رشته هایی كه وجود دارد و در بخش عمرانی زیبا سازی فضای فیزیكی دانشگاه در اولویت كاری است.

در پایان چند سوال شخصی و تخصصی ممنون می شوم پاسخ دهید

در رابطه با فیزیك برایمان بگویید این رشته چه تاثیری در جهان بینی و شناخت انسان نسبت به هستی و خدواند دارد؟

-معمولا در اكثر دانشگاههای معتبر دنیا دانشكده فیزیك و فلسفه را ادغام كرده اند، معمولا به نوعی قسمت اعظم فیلسوفان دنیا اول فیزیك دان بوده اند و در كشور ایران كه دین اسلام خیلی مهم است خیلی از كسانی كه از نظر دینی حرف برای گفتن دارند علاقمند به فیزیك هستند .به نوعی فلسفه و دین در كشور ما خیلی به هم تنیده هستند و فیزیك یك دید وسیع برای پرسش ایجاد می كند.

آیا از رشته خود راضی هستید؟ و ایا این رشته را با علاقه انتخاب كردید؟ و اگر یكبار دیگر به شما فرصت دهند باز همین رشته را انتخاب می كنید؟

بخشی را نمی توانم بگویم بر اساس علاقه بوده ،چون موقعی كه ما كنكور دادیم مثل الان گزینه های پیش روی ما باز نبود. شاید بخشی این بود كه ما افتادیم در وادی فیزیك و علاقه بی تاثیر نبود و الان كه در این وادی افتاده ایم خارج از بحث مالی اگر دوباره بخواهم به گذشته برگردم دوباره همین راه را انتخاب می كنم.

موقعیت رشته فیزیك در ایران از لحاظ كاربردی چگونه است؟ و همچنین در رابطه با وضعیت این رشته در دیگر كشورها توضیح دهید؟

در فیزیك اخیرا با توجه به دید گاههای مقام معظم رهبری خصوصا در حوزه های جدید فیزیك مثل نا نو فیزیك و فیزیك هسته ای یك رونق و بازار كار خوبی ایجاد شده است .اما هنوز رشته های فیزیك نظری در ایران مظلوم واقع شده ،چیزی كه در كشورهای پیشرفته دیگر نمی بینیم و فیزیك نظری در آن كشورها در اولویت قرار دارد و اهمیت بسزایی دارند ،ولی در ایران علو م پایه و خصوصا فیزیك نظری جایگاه خودش را پیدا نكرده.

از دانش متخصصان ما در زمینه فیزیك و اینكه آیا دانشمندان ما در زمینه فیزیك به تعداد انگشت شمار می باشد یا نه بگوئید و آیا واقعا ترور چند تن می تواند خللی در این دانش در كشور ایجاد كند ؟

متخصصان زیاد هستند .خیلی ها در حوزه های مختلف فیزیك داریم كه در دنیا حرف برای گفتن دارند و این را هم آمار مقالات در حوزه فیزیك نشان می دهد و پتانسیل ها خیلی زیاد هست. اگرچه ترورها یك بخش آن علمی است ، بخش دیگر آنهم سیاسی است و اینقدر جایگزین داریم كه ترورها نتواند خللی در بحث علمی ایجاد نماید.

دوستا نتان شما را فردی باهوش می دانند آیا این را قبول دارید ؟

اگر داخل ایران باشیم باید شكسته نفسی كنیم بگوییم نه اما اگر (اگر صریحتر بگویید ممنون می شوم ) با لبخند همیشگی كه حاكی از فروتنی ایشان است پاسخ می دهد: می توانم ادعا كنم بله

در زمینه تحقیق و پژوهش چه كارهایی انجام داده اید ؟

چون حوزه تخصصی من فیزیك نظری بوده حالا آمار دقیق نمی توانم بدهم چیزی حول و حوش 30 تا مقاله كنفرا نس ملی و بین المللی داشته ام و 15 مقاله در ژورنالهای معتبر علمی چند تا كتاب تالیف و ترجمه نیز در دست اقدام دارم.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید

آرزوی موفقیت برای شما و دانشجویان پیام نور و كارمندان و اعضا هیئت علمی كه تلاش می كنند تا دانشگاه پیام نور در كشور شاخص باشد.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

2809 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی