سخنراني دانشجوي پيام نور جهرم در اولين كنفرانس ملي رويكردهاي نوين در مهندسي كامپيوتر و بازيابي اطلاعات

سخنراني دانشجوي پيام نور جهرم در اولين كنفرانس ملي رويكردهاي نوين در مهندسي كامپيوتر و بازيابي اطلاعات

دانشجوي دانشگاه پيام نور جهرم در اولين همايش ملي رويكردهاي نوين در مهندسي كامپيوتر و بازيابي اطلاعات به سخنراني با موضوع چالشها و تنگناهاي مديريت و بازيابي اطلاعات پرداخت.

به گزارش مدرن فا به نقل از روابط عمومي دانشگاه پيام نور جهرم، علي مصلي نژاد از دانشجويان پر تلاش و ايده پرداز رشته فناوري اطلاعات(IT) اين دانشگاه مي باشد كه داراي كارنامه بزرگي از فعاليت هاي علمي و پژوهشي مي باشد. وي با حضور فعال و ارائه دو مقاله در اولين كنفرانس ملي رويكردهاي نوين در مهندسي كامپيوتر و بازيابي اطلاعات، به سخنراني با موضوع چالشها و تنگناهاي مديريت و بازيابي اطلاعات پرداخت.

وي در اين سخنراني اظهار داشت :سرعت سرسام آور توليد اطلاعات از يك سو و ضرورت سامان دهي اين حجم روز افزون از سويي ، بشر را با چالش هاي جديدي روبرو ساخته است. پيشرفت هاي حاصل در فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي با همه مزايايي كه داشته اند برخي تنگناهاي جديد براي جامعه كاربران به وجود آورده اند. هر چه حجم اطلاعات بيشتر و مجراهاي دسترسي به آنها متنوع تر مي شود امكان بازيابي كارآمد و به موقع اطلاعات دشوارتر شده و اطمينان از صحت و اعتبار آنها نيز كمتر مي شود. در اين ميان اتخاذ يك استراتژي سودمند مستلزم شناخت جامعه كاربران و نيازهاي اطلاعاتي آنان، ارائه آموزش هاي لازم، ريشه يابي مشكلات موجود و ايجاد ابزار هاي جديد براي مقابله با اين مشكلات مي باشد.

وي در بخش ديگر از سخنان خود گفت:مديريت اطلاعات امروزه به مفهومي پيچيده تبديل شده است ، زيرا اطلاعات موجود حجمي ناباورانه به خود گرفته و روزبه روز بر اين حجم افزوده مي شود. همه ما با اصطلاحاتي چون « انفجار دانش » يا « انفجار اطلاعات» كم و بيش آشنا هستيم. اين پديده ، واقعيت بزرگي است كه منشاء تحولات و حتي انقلابي عظيم در عرصه حيات بشري گرديده است. ناگفته پيداست كه حجم وسيع تر اطلاعات بايد منجر به عملكرد بهينه تر، هوشمندانه تر و با سرعت بيشتر گردد.

مصلي نژاد در اين سخنان همچنين بيان داشت : متاسفانه بسياري از تجارب سنتي در زمينه مديريت اطلاعات به صورت خطي و خاص مي باشند : جريان هايي كه به رودخانه منتهي مي شوند و نه به اقيانوس . شايد مشكل عمده نه اطلاعات بيش از اندازه ، بلكه اطلاعاتي باشد كه غير مفيد يا بي معني هستند. براي تسلط بر اطلاعات بايد ابتدا رابطه بين داده، اطلاع و دانش را درك نماييم : داده به واقعيت هاي خام اطلاق مي شود. اطلاع ، داده هايي است كه در يك زمينه و مفهوم معني دار سازمان يافته باشد. و دانش، داده هاي سازمان يافته اي است كه درك شده و به كار گرفته شود .

وي در پايان در مورد راه حل مشكلات موجود در اين زمينه گفت: از آنچه تا به اينجا گفته شد چنين بر مي آيد كه مشكل مديريت اطلاعات هم جنبه فني دارد و هم جنبه انساني. دو راه حل وجود دارد: از نظر فني، ايجاد ابزار هاي بهتر و استفاده بهتر از آنها و از نظر انساني، اصلاح مدل هاي ذهني و تقويت ظرفيت براي تجزيه تحليل ها و بازتاب هاي انتقادي. صلاحيت اصلي براي سواد اطلاعاتي اينست كه عادت كنيم تفكر انتقادي داشته باشيم و از ابزار هاي شبكه اي برا ي تقويت آن بهره بجوييم.

برخي استراتژي ها براي يافتن مسير در جاده مه آلود داده ها به اين شرح است : در جستجوي اطلاعات همواره يك صافي تعريف شده براي خود داشته باشيد كه به وسيله آن بتوانيد فقط اطلاعات مورد نظرتان را شناسايي كنيد . در انتشار اطلاعات نيز، ببينيد آيا تمامي اطلاعاتي كه منتشر مي كنيد واقعا ضروري است؟ اما در كل، هم در جستجوي اطلاعات و هم در انتشار آن بايد در عين باريك بين بودن، ديد وسيع هم داشته باشيد. و بالاخره اينكه شيوه خاص يادگيري خود را شناسايي كنيد و ببينيد اين شيوه چگونه مي تواند شما را به اطلاعات مورد نظرتان هدايت نمايد.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

5488 مطلب نوشته است.

1 نظر برای “سخنراني دانشجوي پيام نور جهرم در اولين كنفرانس ملي رويكردهاي نوين در مهندسي كامپيوتر و بازيابي اطلاعات”

  • sepideh wrote on 6 دسامبر, 2013, 9:39

    سلام 

    سخنرانی خوبی بود

    خسته نباشید 

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی