نباید اجازه داد ماجرای پهپاد متجاوز مشمول مرور زمان شود

نباید اجازه داد ماجرای پهپاد متجاوز مشمول مرور زمان شود

تقریبا از دو سال پیش احتمال استفاده رژیم صهیونیستی از خاک جمهوری آذربایجان برای جاسوسی به وسیله پهپاد از ایران مطرح شده بود و با اعلام ساقط شدن یک پهپاد متجاوز توسط سپاه پاسداران در هفته گذشته، روشن شده است که احتمال اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه حریم هوایی ایران جدی است.

همزمانی خبر سرنگونی پهپاد متجاوز با خبرهای مربوط به تلاش برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران و مقابله با ان نشان‌دهنده پیچیدگی‌های فراوان و مسئولیت‌های سنگین بخش‌های نظامی، امنیتی و فنی در حفاظت از تاسیسات هسته‌ای، دانشمندان و حقوق هسته‌ای ایران است.

تقریبا دو سال پیش خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از کارشناسان نظامی از افزایش فعالیت رادارهای آمریکایی در منطقه آستارا رایون آذربایجان و همچنین حضور مستشاران نظامی اسرائیلی در آذربایجان خبر دادند. در آن دوره، پهپادهای بسیار سبک اربیتر و پهپادهای هرمس 450 که از رژیم اسرائیل به آذربایجان منتقل شده به عنوان گزینه‌های احتمالی مورد استفاده برای برنامه‌های جاسوسی در مرزهای ایران و آذربایجان مطرح شده بودند.

مطابق گزارش‌هایی که در سال 2009 منتشر شده بود، بر اساس توافق امضا شده بین شیمون پرز رئیس وقت رژیم صهیونیستی و الهام علی‌اف طرفین برنامه‌هایی را برای همکاری در این حوزه برنامه‌ریزی کرده بودند.

اگر چه مدل دقیق پهپاد ساقط شده در نزدیکی نطنز هنوز اعلام نشده ولی انواع مختلف پهپاد با توجه به دوره پرواز اعلام شده بیست یا سی ساعت و سرعت پرواز 130 کیلومتر بر ساعت و با توجه به امکان ارتباط با ماهواره احتمالا می‌تواند به مناطقی فراتر از برد سیصد کیلومتری خود دست یابد. پهپاد اسرائیلی احتمالا از طریق ارتباط با ماهواره و بدون نیاز به ارتباط با مرکز کنترل زمینی توانایی در یک مسیر حرکتی از پیش برنامه‌ریزی شده توانسته مسیر خود را به سوی تاسیسات حساس هسته‌ای ایران در نطنز جلو برود. اگر گزینه پرواز این پهپاد از جمهوری آذرباجان قطعی شود، آن گاه حدود شش ساعت طول کشیده است تا این پهپاد به نزدیکی نطنز برسد.

پس از ساقط کردن این پهپاد، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت که پهپاد متجاوز اسرائیل به محض ورود به کشور رهگیری شده و پس از اگاهی از نیت اطلاعاتی آن ، پهپاد مدیریت شد تا به داخل بیاید و در موقعیت مناسب هدف قرار گیرد.

امیر فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافندهوایی ارتش نیز در باره روند ساقط کردن این پهپاد اظهار داشته که «قصد داشتیم این پهپاد اسرائیلی را سالم به زمین بنشانیم، این پهپاد جاسوسی در ارتفاع 3700 متری معادل 12 هزار و 500 پا فقط با شلیک یک موشک از سامانه پدافندی کشور منهدم شد.کشف و شناسایی این پهپاد جاسوسی و پنهانکار چندین مرحله عظیم را طی کرد. پهپاد اسرائیلی “هرمس” هم ارتفاع هواپیماهای مسافربری بود که در همان لحظه در جوار آن در حال عبور بودند، ما اجازه دادیم تا این پهپاد به داخل بیاید و 43دقیقه آن را رهگیری کردیم. چون نمی‌خواستیم اتفاق ناگواری برای پروازهای کشوریمان بیفتد. هم کشف این پرنده به خوبی صورت گرفت وهم دستور انهدام آن به موقع صادر شد. مهم‌تر از همه اینکه، این پهپاد جاسوسی ظرف کمتر از دو دقیقه قبل از ورود به منطقه هسته‌ای منهدم گردید.»

فارغ از مسائل فنی مربوط به جریان چند ساعته سرنگونی این پهپاد اسرائیلی، رژیم صهیونیستی اگر چه موضعی رسمی در باره این خبر اتخاذ نکرده ولی کارشناسان نظامی این رژیم تلاش کردند از زیر بار مسئولیت این اقدام شانه خالی کنند و از جمله پاتریک مگاهان، کارشناسی که روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست به وی استناد می‌کند مدعی شده است پهپادی که ایران آن را ساقط کرده بیشتری شبیه پهپاد شاهد 129 ایرانی است تا هر پهپاد اسرائیلی.

صرف نظر از این ادعاها، نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد خطرات ناشی از اقدامات اسرائیل در این حوزه همزمان با سخنان مسئولان سازمان انرژی اتمی در باره ادامه تلاش‌ها برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران است. تلاش‌هایی که علاوه بر چند کشور غربی، گزینه‌هایی در شرق آسیا نیز در آن دخیل دانسته شده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر آمریکا و آلمان و دیگر کشورهای غربی و با توجه به آمار تجارت خارجی ایران در سالهای اخیر، اکنون باید نگران خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران از طریق شرکت‌های مستقر در کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و مالزی نیز بود.

عده‌ای برگزاری نمایشگاه تخصصی خرابکاری صنعتی در روزهای اخیر را نشانه این می‌دانند که برخی قطعات و ابزارهای آلوده وارد کشور شده تا در تاسیسات هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار گیرد ولی این هوشیاری نیروهای فنی بوده که باعث شده این خرابکاری‌ها در مراحل مختلف کشف شده و سرانجام خنثی شود. این افراد به توجه دقیق‌تر بر مراحل مختلف خریدهای خارجی و تمرکز بیشتر بر خطرات امنیتی احتمالی اصرار دارند.

از سوی دیگر، ماموریت‌های شناسایی و تجسسی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و همزمانی ان با خرابکاری‌های صنعتی می‌تواند خاطره جنایات سالهای اخیر علیه دانشمندان هسته‌ای ایران را نیز زنده کند. دو تن از شهدای هسته‌ای بدون ارتباط مستقیم با دانش هسته‌ای و به دلیل خدمات فنی دیگری که به برنامه هسته‌ای ایران می‌دادند قربانی حملات تروریستی شدند و همزمانی اخبار مربوط با تلاش برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران و پرواز پهپاد جاسوسی اسرائیل، باید هشداری برای جدیت بیشتر در پیشگیری از حوادث مشابه باشد.

مطالب پیشنهادی

درباره نویسنده

338 مطلب نوشته است.

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری مدرن فا. محفوظ است.
قدرت گرفته از خبرساز چند زبانه موج مجازی